Suomalaisjuoksija murskasi SE-ajan! – Ennätys voidaan viedä naisen nimistä poikkeuksellisella tavalla
Kuva: Juha Tamminen
Esbo IF:n Camilla Richardsson voitti Helsinki City Running Dayn naisten 5 kilometriä loistoajalla 15.46.
Richardssonin aika alittaa kirkkaasti Sandra Erikssonin Suomen ennätyksen 16.19, mutta on kaikkien aikojen Suomen tilaston kakkosaika, mikäli Annemari Kiekaran vuonna 1996 Portsmouthissa juoksema 15.13 hyväksytään Suomen ennätykseksi.
– Tavoite oli juosta alle 16 minuuttia. Tuntui tosi helpolta. Sellainen tasavauhtinen juoksu, Richardsson sanoi.
Richardssonille kilpailu oli välipala Sankt Moritzin vuoristoleirin jälkeen matkalla kohti Valenciassa lokakuun lopussa juostavaa puolimaratonia. Valenciasta Richardsson tavoittelee ennätystään.
– Viimeinen mäki oli pahantuntuinen, vaikka se ei ollut kovin paha. Mutta juoksu tuntui hyvältä ja rata oli kiva, Richardsson sanoi.
Onko Richardssonin aika tiejuoksun 5 kilometrin Suomen ennätys, selviää syksymmällä.
– Sitä selvitetään, täyttääkö Kiekaran aika SE:n kriteerit ja asia käsitellään syksyn aikana Suomen Urheiluliiton kilpailuvaliokunnassa, sanoo SUL:n kilpailupäällikkö Mika Muukka.
Toiseksi naisten kilpailussa juoksi Mikkelin Kilpa-Veikkojen Taru Häyrinen ajalla 17.04 ja kolmanneksi akillesvaivojen jälkeen kilpailukuntoon päässyt Pedersören Falkenin Nathalie Blomqvist ajalla 17.09.
– Se oli juoksuna ihan ok. Ei ollut mitään tuntemuksia missään ja se oli tärkeintä. En ole hirveästi juossut kovaa viime harjoituksissa. Sen huomasi, ettei kunto vielä ihan ole sitä, mitä se voisi olla, Blomqvist sanoi.
Viidenneksi juoksi maastojuoksun entinen Euroopan mestari ja MM-kakkonen Irlannin Cathriona McKiernan, joka täyttää tänä syksynä 52 vuotta.
Lähde: SUL:n tiedote
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Kaisa Mäkäräisen pukukopista löytyi melkoinen yllätys Ylellä – tämä mies oli syyllinen
- Suvi Minkkinen paljasti kisan jälkeen todellisen luonteensa – ei ”jalat maassa tyyppi”
- Riitta-Liisa Lassila lähti minilomalle – matkassa ”tietty poikakaveri”
- Valmentajamies katsoi Kerttu Niskasen touhua maalialueella – veti hetkessä rajun johtopäätöksensä
- Eiköhän se ollut siinä: Brutaali totuus Anne Kyllösestä paljastui
- Sami Jauhojärveltä rajua tekstiä Suomen armeijasta: ”Valitettava fakta”
- Jasmi Joensuu ei voinut peitellä hymyään – hempeä paljastus henkilökohtaisesta elämästä
- Hiihtotähti ei pelkää sontamyrskyä – latasi Ylelle suoran näkemyksensä venäläisistä hiihtäjistä
- Tätä ei TV:ssä nähty: Kerttu Niskasen valmentajamies todisti Johannes Kläbon raivokohtausta
- Kaisa Mäkäräinen lausui Ylellä selvää tekstiä Suomen ampumahiihtonaisista
- Tätä ei TV:ssä nähty: Kerttu Niskasen valmentajamies todisti Johannes Kläbon raivokohtausta
- Jasmi Joensuu ei voinut peitellä hymyään – hempeä paljastus henkilökohtaisesta elämästä
- Se oli siinä – 25-vuotias hiihdon maailmantähti päätyi rajuun ratkaisuun
- Suvi Minkkisen kohtelu ällistytti Kaisa Mäkäräistä
- Krista Pärmäkosken tilanteessa synkkä käänne – tämän nainen halusi nyt sanoa
- Ylellä brutaalia tekstiä Iivo ja Kerttu Niskasesta
- Valmentajamies katsoi Kerttu Niskasen touhua maalialueella – veti hetkessä rajun johtopäätöksensä
- Suvi Minkkinen romahti – kisan jälkeen melkoinen heitto
- Sami Jauhojärveltä rajua tekstiä Suomen armeijasta: ”Valitettava fakta”
- Eiköhän se ollut siinä: Brutaali totuus Anne Kyllösestä paljastui