Antti Ruuskanen paljasti, onko hän tekemässä paluun keihäsareenoille – teki samalla upean lahjoituksen suomalaiselle urheilulle!

Antti Ruuskanen luovutti vanhan kilpakeihäänsä ja Rio de Janeiron olympiakisoissa käytössä olleet piikkarit Urheilumuseon kokoelmiin Helsingissä torstaina.
Vanhojen kilpailuvälineiden luovuttaminen Urheilumuseolle ei ajanut kaihon tunteita Ruuskasen pirtaan. Oma urheilu-ura on eletty ja historiaa.
– Siitä ei ole huolta, että olisin tekemässä comebackiä, Ruuskanen veisteli hyväntuuliseen tapaansa.
– Aikaakin on vierähtänyt sen verran, että on mukava luopua näistä tavaroista, vaikka ne omalla uralla olivat tärkeässä roolissa ja niihin sisältyy muistoja, Ruuskanen totesi.
”Noilla on taidettu heittää Pielaveden ennätyskin”
Urheilumuseossa on 35 000 esineen kokoelma, joista noin tuhat esinettä on kerrallaan esillä. Ruuskanen kasvatti kokoelmia Tero Pitkämäeltä aikanaan hankitulla Nordic Airglider -hiilikuitukeihäällä ja Asicsin piikkareilla.
– Noilla piikkareilla olen ollut Suomea edustamassa Rion olympialaisisissa ja niillä on taidettu heittää Pielaveden ennätyskin, Ruuskanen viittasi Porin 2015 Kalevan kisoihin, jotka hän voitti ennätyksellään 88,98, ja vei urallaan 88,22 heittäneeltä Juha Laukkaselta Pielaveden ennätyksen.
– Noita kenkiä minulla oli kaksi paria ja vielä treenikengät erikseen. Näitä käytin pelkästään kisoissa, Ruuskanen muisteli.
Lähde: Urheiluliitto
Voita kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin 2025 Tampereelle!
-
- VIP-pakettiin sisältyy:
- otteluliput Suomen otteluun parhailta paikoilta
- korkeatasoinen ruokailu
- oma nimetty pöytä ennen ottelua, puoliajalla ja ottelun jälkeen
- majoitus Sokos Hotel Ilveksessä
- VIP-pakettiin sisältyy:
-
- Pihalle maajoukkueesta – hiihtotähti alkoi nyt lausua valittuja sanoja
- Ampumahiihdon kohupari hempeili yhdessä
- Mike Tyson hyppäsi kehään vankilareissun jälkeen – jälki oli järjetöntä
- Tapaus Iivo Niskanen – Suomen päävalmentaja puhui suunsa puhtaaksi IS:ssä
- Komeaa – suomalainen korkeushyppääjä Heta Tuuri laittoi ennätyksensä uusiksi
- Lotta Harala teki ikävän paljastuksen IL:lle
- Kova kohtalo: Hiihtotähti sittenkin ulos maajoukkueesta
- Reetta Hurske lähti Suomesta – avautui nyt tekemästään muutoksesta
- Johan jysähti – maailmalla tehtiin huima keihäskaari
- Hiihtotähti Jonna Sundling vaihtoi treenivaatteet aivan toisenlaiseen lookiin – fanit ällistyivät näkemästään
- Komeaa – suomalainen korkeushyppääjä Heta Tuuri laittoi ennätyksensä uusiksi
- Kova kohtalo: Hiihtotähti sittenkin ulos maajoukkueesta
- Tapaus Iivo Niskanen – Suomen päävalmentaja puhui suunsa puhtaaksi IS:ssä
- Johan jysähti – maailmalla tehtiin huima keihäskaari
- Toni Niemisen elämässä tapahtuu taas – ”Aletaan tutustumaan toisiimme”
- Hiihtotähti Jonna Sundling vaihtoi treenivaatteet aivan toisenlaiseen lookiin – fanit ällistyivät näkemästään
- Suomalaisesta yleisurheilijasta kuoriutui ”kauhumorsian” – näin se tapahtui
- Mike Tyson hyppäsi kehään vankilareissun jälkeen – jälki oli järjetöntä
- Merkki keski-iästä: Kaisa Mäkäräinen paljasti, mitä oikein tuli tehtyä
- Suomen yleisurheilulupaukselta mahtava paluu – kiekkoilijarakas mukana juhlissa