Venäjän hiihtoässä avasi suunsa – tämä saanee Jelena Välben raivon partaalle
Venäläishiihtäjät olivat koko viime kauden ulkona maailmancupin kisoista. Maan monet hiihtäjät ja hiihtovaikuttajat ovat vakuuttaneet, että heillä ei ole mitään syytä paniikkiin. Myös Venäjän hiihtopomo Jelena Välbe on pysynyt tiukkana.
Esimerkiksi Veronika Stepanova on tehnyt pilaa Ruotsin kansallisten kisojen palkintorahoista. Stepanova on hehkuttanut Venäjän omien kisojen palkkioita.
Koko totuus on toki jäänyt kertomatta. Venäjän cupin kisoista ei tienaa läheskään yhtä paljon kuin maailmancupin kisoista.
Venäläinen hiihtotähti Denis Spitsov on nyt sanonut sen myös ääneen. Match TV:llä kysyttiin suoraan, onko Venäjän kausi hiihtäjälle taloudellisesti tuottoisampi kuin kansainvälinen hiihtokausi.
– Ei mielestäni. Maailmancupin palkintorahat ovat paljon korkeammat, vaikka tänä vuonna on selvästi parannettu Venäjän kisojen tilannetta.
– Se riippuu toki urheilijan tasosta. Ne, jotka eivät ole ennen päässeet maajoukkueeseen ja jotka ovat nyt tulleet mukaan, näkevät muutokset hyvänä asiana. Maailmancupissa aiemmin hiihtäneillä on omat kriteerinsä, näki olympiavoittaja.
Spitsov näki trendin olevan toki hyvä Venäjällä. Kaikista kansallisista kisoista ei aiemmin saanut lainkaan palkintorahaa
LUE MYÖS:
Nopan vanhoille asiakkaille 5€ kierrätysvapaa megakierros – vain 1 eurolla!
- Minimitalletus 1 €.
- Vain vanhoille asiakkaille!
- Oikeuden päätös tuli – golftähti Tiger Woodsille karu kohtalo
- Yle: Nyt tuli huonoja uutisia – Helsingin EM-haulle iso uhka
- Lotta Harala: raju paljastus
- Älykeihäs tekee debyyttinsä – huippuheittäjät mukaan erikoiskokeiluun
- Emma Tainio avasi Ruotsi-ottelun tunteet – yksi asia nousi ylitse muiden
- Kaisa Mäkäräinen tekee paluun – vahvisti kilpailusuunnitelmansa
- Nooralotta Nezirille ikävä yllätys Ruotsi-ottelun jälkeen
- Tennistähden pitkä voittoputki katkesi rajusti – oksenteli kesken ottelun
- Mäkihypyn maailmancup 2026-27: Ohjelma, tv, suomalaiset
- Ampumahiihdon maailmancup 2026-27: Ohjelma, aikataulu, tv
- MM-kulta jäi Yhdysvaltoihin dramaattisten vaiheiden jälkeen
- Ruotsalaiset kihisivät Suomi–Ruotsi-ottelusta – tämä ilme kertoo kaiken oleellisen
- AL: Ura päättyi kammottavalla tavalla – Lotta Harala loukkaantui vakavasti
- Eveliina Salosen painajainen muistui mieleen – jyräsi silti maailmanmestariksi
- Suomelle MM-kultaa ylivoimaisella tavalla – ”Yhtäkkiä muita ei enää näkynytkään”