Juhlinta lähti lapasesta – Jasmi Joensuu myönsi karut seuraukset

Kerttu Niskanen otti perjantaina omansa Taivalkosken SM-hiihtojen naisten viiden kilometrin vapaan hiihtotavan kisassa. Hän voitti hopeaa napanneen Jasmi Joensuun 11,3 sekunnilla. Vilma Nissinen vei pronssia. Hän kukisti Suvi Minkkisen vain 2,7 sekunnilla.
Joensuu onnistui odotuksiin nähden varsin mainiosti. Hän myönsi rehellisesti ennen hiihtoa Viaplayn haastattelussa, että valmistautuminen oli kaukana ihanteellisesta.
– Kyllä täytyy myöntää, että Lahden kristallipallojuhlat ehkä vähän nyt verotti valmistautumista. Ei missään nimessä optimaalinen valmistautuminen. Viisi kilometriä on mun silmissä varmasti yksi rankimpia kisamatkoja.
– Se on varmasti taktisesti yksi haastavin hiihtää. Vauhdinjako on tosi tärkeä ja tuo eka kilometri on aika tärkeä. Siinä mennään ylivoimaisesti isoimmat nousut. Sitten toisaalta viimeinen kolme kilometriä on tosi vaihtelevaa, jossa pitää koko ajan tehdä töitä. Ei missään nimessä nousumetreissä rankin vitosen kisa, mutta laitan sen aika korkealle rankkuusasteessa. Tuossa ei hirveästi levätä, päivitteli Joensuu.
Joensuu juhli siis maailmancup-kauden päätteeksi sprintticupin kokonaiskisan voittoa. Suomalaisista samassa tempussa on onnistunut vain Virpi Sarasvuo.
Kerttu Niskanen oli ykkönen perjantaina. Hän kommentoi kilpailua Ylen haastattelussa.
– Lähes jäinen rata. Ja lähtöviivalla laittoi hymyilyttämään, kun lumisadekin iski vielä, että tämä tästä vielä puuttuikin.
– Hyvä, että saadaan kovaa taistelua, ja silloin mestaruus maistuu paremmalta, kun siitä on oikeasti kamppaillut, Niskanen fiilisteli Ylelle.
LUE MYÖS
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Avussa lauottiin suoraa tekstiä Wilma Murrosta ja hänen ”siviilielämästään”
- Senni Salminen puhui Ylelle suhteestaan tämän miehen kanssa
- Silja Kosonen katsoi Ylen jutun itsestään – lausui saman tien suorat sanat: ”Huh huh”
- Voi ei: Suomen olympiasensaatiosta saatiin shokkiuutinen
- Maailman toiseksi paras – nyt jysähti hurja suomalainen yleisurheilutulos
- Suomen hiihtonaisilta uusi aluevaltaus – Krista Pärmäkoskelta raju temppu
- SE-naiselta musertava uutinen – Lotta Harala reagoi välittömästi
- UM: Robert Helenius vahvisti – tämän tunnetun naisen kanssa hän nyt asuu
- Suomalaisheittäjä voitti yli kymmenellä metrillä – pettyi silti
- Oliver Helander keskeytti harjoittelun – IL:lle raju väite keihästähden nykykunnosta
- Suomalaiselta korkeushyppääjältä hurja tulos – mykistävää ylivoimaa
- UM: Robert Helenius vahvisti – tämän tunnetun naisen kanssa hän nyt asuu
- Tätä on toivottu: Kerttu Niskaselle loistavia uutisia
- Oliver Helander keskeytti harjoittelun – IL:lle raju väite keihästähden nykykunnosta
- IL:lle täräytettiin skandaalinkäryinen väite Silja Kososen kilpakumppaneista
- Suomalaisheittäjä voitti yli kymmenellä metrillä – pettyi silti
- Suomen hiihtonaisilta uusi aluevaltaus – Krista Pärmäkoskelta raju temppu
- Maailman toiseksi paras – nyt jysähti hurja suomalainen yleisurheilutulos
- Lotta Harala avautui – kärsii kiusallisesta intiimiongelmasta
- Kaisa Mäkäräinen astui esiin hädän hetkellä – näin nainen kommentoi