Ikävä tieto Suomen ampumahiihtomaajoukkueen tilanteesta – ei hyvältä kuulosta
Ampumahiihdon maailmancup-kausi käynnistyy ensi viikolla Ruotsin Östersundissa.
Suomalaisilla ampumahiihtäjillä riittää panosta alkukauden kisoihin. Vain Suvi Minkkinen on jo valittu olympialaisiin.
Ampumahiihtomaajoukkueen valmennukseen kuuluva Aku Moilanen on avannut Suomen joukkueen tilannetta tiedotteella.
– Viimeinen maajoukkueleiri sujui hyvin muutamia sairastapauksia lukuun ottamatta. Leirillä keskityttiin tuntuman parantamiseen lumella pitkällä suksella, niin ammunnan kuin vauhdikkaammankin hiihdon osalta. Osa urheilijoista oli kerinnyt jo hiihtämään toista viikkoa, ja osalle lumikilometrit olivat ensimmäisiä. Tämä lähtökohta antoi askelmerkit leirin runkoon, mikä rakentui yksittäisten kovempien täsmäharjoitusten varaan muun ohjelman ottaessa huomioon urheilijoiden yksilölliset tarpeet, avasi Moilanen.
Moilanen paljasti, että naisten joukkueen tilanne näyttää hyvältä. Miehillä on kuitenkin ollut ikäviä ongelmia.
– Kokonaistilanne näyttää siltä, että naisten joukkueen kanssa ollaan erinomaisessa valmiudessa, mutta miesten osalta alkusyksyä varjostaa hieman vielä runsas sairastelu. Kokonaisuudessa joukkue on vahvempi kuin aiemmin, ja uskonkin tämän näkyvän selvästi kauden edetessä.
– Lämmin syksy on tarjonnut suuria haasteita ensilumenladuille ympäri Suomea, joten haluankin antaa erityiskiitoksen Kontiolahden kunnalle sekä ladun järjestämisestä vastaaville erinomaisten harjoitusolosuhteiden luomisesta korkeimpiinkin vaatimuksiin. Tämä onkin kriittinen asia, mikäli pystytään jatkamaan haluamaamme valmistautumista maailmancupkauteen kotimaassa myös tulevaisuudessa, sanaili Moilanen.
MAAILMANCUP
Östersund, Ruotsi, 29.11.–7.12.2025
Hochfilzen, Itävalta, 12.–14.12.2025
Naiset
Inka Hämäläinen, Noora Kaisa Keränen, Venla Lehtonen, Sonja Leinamo, Suvi Minkkinen
Miehet
Tuomas Harjula, Olli Hiidensalo, Kalle Loukkaanhuhta, Turkka Nieminen, Tero Seppälä
LUE MYÖS
- Robert Helenius avasi suunsa – teki selväksi asioita Suomesta
- Johannes Kläbon tyly käytös Suomessa nousi nyt tapetille – ”Lapsellista”
- Kilpasisko ällistyi Suvi Minkkisen touhusta – ei ollut uskoa silmiään
- Silja Kosonen teki poikkeuksellisen ratkaisun – sitten tuli painava puheenvuoro
- Iivo Niskanen tuli maaliin – Ylen asiantuntija sanoi saman tien ääneen lohduttoman totuuden
- Paljastus: Krista Pärmäkoskelta tylyä toimintaa kulisseissa
- Aino-Kaisa Saarinen antoi palaa Ylellä – musertava arvio Suomen hiihtotähdistä
- Hiihtotähti Frida Karlsson joutui raivon kohteeksi
- Ylen asiantuntija: Iivo Niskasen on tehtävä shokkiratkaisu
- Nyt alkoi tapahtua: Lotta Haralalta tilannepäivitys
- Eronnut hiihtolegenda Riitta-Liisa Lassila löysi onnen
- Kilpasisko ällistyi Suvi Minkkisen touhusta – ei ollut uskoa silmiään
- Iivo Niskanen tuli maaliin – Ylen asiantuntija sanoi saman tien ääneen lohduttoman totuuden
- Paljastus: Krista Pärmäkoskelta tylyä toimintaa kulisseissa
- Suvi Minkkinen voitti – Dorothea Wierer lausui karut sanat
- Johannes Kläbon tyly käytös Suomessa nousi nyt tapetille – ”Lapsellista”
- Robert Helenius avasi suunsa – teki selväksi asioita Suomesta
- Hiihtotähti Frida Karlsson joutui raivon kohteeksi
- Nyt alkoi tapahtua: Lotta Haralalta tilannepäivitys
- Salailu päättyi – koko totuus Reetta Hurskeesta paljastui nyt