Päättyykö ura? Suomalaisheittäjän toiveet kilpailla yleisurheilun MM-kisoissa Dohassa murskaantuivat: Ei kilpaile enää tällä kaudella – ”Olen yrittänyt kaikkeni”
Kuva: Getty Images
Kesäkuussa tullut selkävaiva murensi moukarinheittäjä David Söderbergin toiveet kilpailla yleisurheilun MM-kisoissa Dohassa. MM-kisojen tulosrajan rikkomiseen olisi aikaa vielä perjantaihin asti, mutta Söderberg vahvisti maanantaina, ettei kilpaile tänä kesänä.
– Pystyn heittämään, mutta moukari tippuu maahan aivan liian aikaisin. Kun tavoite on heittää arvokisoissa pistesijoista, ei ole kenenkään etu mennä heittämään sinne huonosti. Olen senkin kokenut ja ne eivät ole olleet kivoja matkoja, Söderberg sanoo.
– Toivon mukaan joku Suomen nuoremmista heittäjistä saa vielä puolitoista metriä lisää tulokseen ja pääsee MM-kisoihin.
Söderbergin, 40, näkymä 27. syyskuuta Dohassa alkavien MM-kisojen suhteen oli kirkas vielä talven harjoituskauden jälkeen, mutta synkkeni, kun selkä kramppasi ja kipeytyi kesäkuussa.
– Se kipeytyi samalla tavalla kuin toissa kesänä ennen Lontoon MM-kisoja. Kaikki teho- ja heittoharjoittelu jäi noin kymmenen päivän ajaksi. Pääsin sitten treenaamaan, mutta kroppa ei reagoinut siihen kuten kaksi vuotta sitten, Söderberg kertoo.
– Ennen Lontoon MM-kisoja sain kropan toimimaan, mutta kun on tullut kaksi vuotta ikää lisää, palautuminen kestää näköjään pidempään. Olen yrittänyt kaikin konstein. Pistin vielä viikko sitten treeneissä niin sanotusti turbon päälle, mutta se ei auttanut.
Päätös uran jatkosta myöhemmin
Söderbergille MM-kesän kilpailuiden väliin jääminen on iso pettymys. Uran jatkoa hän miettii syksyn ja talven mittaan. – Uran jatkosta teen päätöksiä vuosi kerrallaan kuten tähän asti. Pidän nyt lyhyen syysloman ja jatkan treenaamista. Katsotaan syksyn ja talven aikana mitä uran suhteen teen, Söderberg sanoo. Söderberg on heittänyt arvokisoissa kahdeksan parhaan joukkoon kahdesti EM-kilpailuissa ja kerran MM-ja olympiakisoissa. Oma ennätys on 78,83. Kalevan kisoista on koossa hulppeat 15 mitalia. Lähde: Urheiluliiton tiedoteLUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Naamiot on riisuttu: Venäjällä sanotaan nyt ääneen ikäviä totuuksia Aleksandr Bolshunovista
- Minja Korhonen koki kovia maailmancupissa – toiselle suomalaiselle kävi vielä huonommin
- Kilpakumppani lausui Ilkka Herolalle tylyt sanat ladulla – peli oli selvä
- Ylelle paljastus: Kohta selviää totuus Krista Pärmäkoskesta
- Johannes Kläbo valehteli kuin vettä vaan – kihlattu ällistyi
- Lotta Haralalta iloinen yhteiskuva urheilumiehen kanssa – ”Ikäerosta huolimatta ymmärretään toisiamme”
- Nooralotta Nezirin perhe täydentyi – onnitteluita sateli
- Tätä ei TV:ssä nähty – Ylellä karu tieto Suvi Minkkisestä
- Suvi Minkkisen kilpasiskolta järkyttävä paljastus
- Riitta-Liisa Lassila teki yllättävän paljastuksen hiihtourastaan
- Lotta Haralalta iloinen yhteiskuva urheilumiehen kanssa – ”Ikäerosta huolimatta ymmärretään toisiamme”
- Ylelle paljastus: Kohta selviää totuus Krista Pärmäkoskesta
- Tätä ei TV:ssä nähty – Ylellä karu tieto Suvi Minkkisestä
- Dorothea Wiererin touhu ällistyttää – selostajat eivät olleet uskoa silmiään
- Suvi Minkkisen kilpasiskolta järkyttävä paljastus
- Johannes Kläbo valehteli kuin vettä vaan – kihlattu ällistyi
- Viivi Lehikoinen täräytti suorat sanat aiemmin mainostamastaan: ”Ei ole mitään terveellistä”
- Tätä ei TV:ssä nähty: Suomen ampumahiihtonainen murtui kyyneeliin
- Riitta-Liisa Lassila teki yllättävän paljastuksen hiihtourastaan
- IS:ssä lohduton viesti Perttu Hyvärisestä