Tenniskenttien kulisseissa nähtiin Madridissa kaikkea muuta kuin pelkkää huippu-urheilun juhlaa, kun Harri Heliövaara joutui taistelemaan rajujen vatsaoireiden kanssa kesken turnauksen.

Suomalaispelaaja kertoi blogissaan, että oireet alkoivat heti avauskierroksen voiton jälkeen sunnuntaina. Tilanne paheni seuraavana päivänä siinä määrin, että tie vei kisalääkärin vastaanotolle.

– Lukuisia pelaajia on tipahtanut tällä viikolla kaaviosta pois ruokamyrkytysten takia, ja vähän tuo pelotti minuakin, mutta olo parani onneksi iltaa kohden, Heliövaara kirjoittaa.

Helpotus jäi lyhytaikaiseksi. Maanantai-iltana vointi romahti uudelleen, ja yö kului kovien vatsakramppien ja oksentelun merkeissä. Kaikesta huolimatta suomalainen sai lääkityksen avulla itsensä pelikuntoon.

Illan ottelussa Heliövaara ja hänen brittiparinsa Henry Patten venyivät voittoon ranskalaiskaksikosta Theo Arribage / Albano Olivetti erin 2–1.

Ottelun jälkeen olo ei kuitenkaan ollut vielä normaali.

– Fyysinen olo ei matsin jälkeen edelleenkään mitenkään erityisen juhlava ole, mutta onneksi hyvä mieli paikkaa paljon. Ja huominen välipäivä tulee kyllä tosi hyvään paikkaan, Heliövaara kuvailee.

Seuraavaksi suomalais-brittiläinen pari kohtaa puolivälierissä kovatasoisen haasteen, kun vastaan asettuvat Marcelo Arevalo ja Mate Pavic.

LUE MYÖS: