Kenian tähtijuoksija ihmettelee valmennusjohdon kommentteja: ”Olin shokissa”
Kuva: Getty Images
Yleisurheilun MM-kisat alkavat ensi viikolla, mutta Kenian maajoukkueessa asiat ovat olleet todella sekaisin (uutinen).
Kenian maajoukkueen päävalmentaja Julius Kirwa kertoi lauantaina, että useat maajoukkuejuoksijat ovat teillä tietymättömillä.
Kadoksissa ovat olleet erityisesti pitkän matkan juoksijat, kuten tämän vuoden maastojuoksun maailmanmestari Irene Cheptai, vuoden 2015 maastojuoksun maailmanmestari Agnes Jebet, neljän vuoden takainen 800 metrin maailmanmestari Eunice Sum ja African Gamesin 5000 metrin voittaja Margaret Chelimo. Tämä nelikko ei ilmoittautunut maajoukkueen harjoitusleirille viikko sitten.
Sumin mukaan ongelmia on ollut passin kanssa.
– En ilmoittautunut leirille, koska minulla tapahtui sekaannusta passini kanssa. En saanut passiani takaisin anoessani viisumia Englantiin, sanoo Sum Daily Nationille.
Sum tarkentaa, että tarkoitus oli kisata Monacon Timanttiliigassa 21. heinäkuuta. Passisekaannuksen takia kilpailemisesta ei kuitenkaan tullut yhtään mitään.
Sumin mukaan Kenian valmennusjohto ei saisi osoittaa sormella häntä.
– Valmennusjohto tiesi varsin hyvin, että tulemme kisaamaan Monacossa. Olin shokissa, kun sain lukea lehdistä, etteivät he tiedä olinpaikkaani. Missattuani Monacon kisan, minun oli palattava kotiini, jotta voin matkustaa Nairobiin.
Sum aikoo juosta Lontoon MM-kisoissa kohusta huolimatta. Chelimo kertoi myös Daily Nationille samoista passisekaannuksista. Myös hän on liittymässä lähipäivinä maajoukkueen leirille.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Sami Jauhojärvi ryhtyi hommiin autonsa kanssa – miestä odotti melkoinen näky
- Krista Pärmäkoski sai suoran viestin kuntosalilla
- Kulisseissa romantiikka: Hiihtotähti teki liikkeensä naishiihtäjän suhteen
- Milano-Cortinan talviolympialaiset 2026 – ohjelma
- Milano-Cortinan talviolympialaiset 2026
- Pommi: Suomalaisilta ampumahiihtotähdiltä huipputulos – ”Perk*le”
- Yle: Kaisa Mäkäräinen kommentoi suomalaisen ampumahiihtotähden hirveää tilannetta – ”En voi edes kuvitella”
- Yle: Aino-Kaisa Saariselta täyslaidallinen suomalaishiihtäjälle: ”Olympialaisille voi sanoa heipat”
- IS: Kerttu Niskasesta vedettiin nyt iso johtopäätös – se on synkkä
- Kova väite: Jasmi Joensuun käytös muuttunut täysin
- Nyt alkoi tapahtua: Suomen ampumahiihtotähdeltä loistava uutinen
- Syvissä vesissä uiva Anne Kyllönen teki uuden aluevaltauksen
- IS: Kerttu Niskasesta vedettiin nyt iso johtopäätös – se on synkkä
- Kova väite: Jasmi Joensuun käytös muuttunut täysin
- Yle: Aino-Kaisa Saariselta täyslaidallinen suomalaishiihtäjälle: ”Olympialaisille voi sanoa heipat”
- Yksi tyhmä ratkaisu: Suomalainen hiihtotähti maksoi valtavan hinnan
- Raju takaisku: Suomalaiselta hiihtonaiselta lohduton päivitys
- Yle: Kaisa Mäkäräinen kommentoi suomalaisen ampumahiihtotähden hirveää tilannetta – ”En voi edes kuvitella”
- Pommi: Suomen keihästähti teki shokkiratkaisun
- Suomen päävalmentaja myönsi Ylelle brutaalin totuuden Iivo Niskasesta