Se oli siinä – suomalainen hiihtomies veti johtopäätöksensä
Suomen Hiihtoliitto ja sen kaupallinen yhtiö Nordic Ski Finland Oy ovat tehneet kesän aikana kovia toimenpiteitä, jotka ovat seurausta vaikeasta taloudellisesta tilanteesta. Nyt on tehty isoja päätöksiä.
– Viime vuodet ovat koronaepidemian, energiakriisin, Ukrainan sodan ja talouden taantuman vuoksi olleet meille kaikille haastavia. Ne ovat tuoneet myös Hiihtoliiton toimintaan haasteita, joiden takia joudumme sopeuttamaan toimintaamme turvataksemme menestyksellisen toiminnan tulevaisuudessa.
– Käymme läpi kaikki toimintomme ja organisoimme niitä osittain uudelleen. Keskeisimpien tulolähteidemme Rukan ja Lahden maailmancupien sekä Suomen Cupin merkitys korostuvat entisestään. Muu liiketoimintojen kehittäminen ja markkinointikonseptien laajentaminen jäävät tässä vaiheessa vähemmälle huomiolle, toteaa Hiihtoliiton toiminnanjohtaja Ismo Hämäläinen tiedotteella.
Hiihtoliitto kertoo, että ”yhdessä on sovittu”, että Hiihtoliiton kaupallinen johtaja Jari-Pekka Jouppi lähtee syksyllä pois liiton toiminnasta.
– Meillä on vielä osa tulevan kauden kaupallisia neuvotteluita kesken ja tarvitsemme Jari-Pekan osaamista niiden loppuun viemiseen. Tilanne sponsorimarkkinoilla on haastava, mutta onneksi hiihto kiinnostaa edelleen ja meillä on hyvät mahdollisuudet kumppaniverkoston täydentämiseen, Hämäläinen kertoo.
– Merkittäviä neuvotteluita on kesken ja vaikka kauden alkamiseen on vielä neljä kuukautta, niin tässä on kiire saada neuvotteluita maaliin kesälomien jälkeen. Hiihtoliitto on menestynyt urheilijoiden kansainvälisen menestyksen ja kotimaisen Suomen Cupin toiminnan ansiosta hyvin sponsorimarkkinassa enkä näe mitään syytä, miksi sama ei jatkuisi. Kustannusten raju nousu on toki tuonut toimintaan haasteita, mutta niitä asioita tässä on kesän aikana ratkottu, toteaa Jari-Pekka Jouppi itse tiedotteella.
LUE MYÖS:
10 euron kierrätysvapaa megakierros peliin Reactoonz – vain 1 eurolla!
- Peli: Reactoonz
- Voimassa 3.8.-5.8.
- Vain uusille asiakkaille!
- Suomen mäkijoukkue joutui vaikeuksiin Wislassa – ”Tosi vaikeaa mäen kanssa”
- Ampumahiihtotähti katosi Suomesta – nyt Venla Lehtonen rikkoi hiljaisuuden
- Podcast: Wilma Heltelä avasi elämänsä synkimmän vaiheen – ”En halua kokea tuota enää koskaan”
- Yleisurheilun U20 MM-kisat 5.8.2026 – Aikataulu, TV & suomalaiset
- Huumausainesotku ravisteli Superpesistä – seura teki välittömän päätöksen
- Näin Silja Kosonen lataa akkujaan ennen uransa tärkeimpiä kisoja
- Näin Iivo Niskanen vietti kesänsä – harvinainen päivitys ilahdutti seuraajia
- Shokki-isku juuri ennen EM-kisoja – suomalaisaiturin EM-unelma murskaantui
- Suru-uutinen: vain 34-vuotias vapaaottelija menehtyi yllättäen
- Suomi voi olla jättiyllätyksen edessä – Alisa Vainiosta hurja arvio ennen EM-kisoja
- Yleisurheilun U20 MM-kisat 5.8.2026 – Aikataulu, TV & suomalaiset
- Jasmi Joensuu jätti Suomen taakseen – nyt tuli iso päivitys elämästään
- Näin Iivo Niskanen vietti kesänsä – harvinainen päivitys ilahdutti seuraajia
- Suomen hiihtopari karkasi lappiin – yhteiskuvat ihastuttavat
- Shokki-isku juuri ennen EM-kisoja – suomalaisaiturin EM-unelma murskaantui
- IL: Viikko EM-kisoihin – Krista Tervon ympärillä pyörii nyt huolestuttava huhu
- 15-vuotias ihmelapsi häikäisi Mikkelissä – kaksi kultaa ja hurja ennätys samana päivänä
- Näin Silja Kosonen lataa akkujaan ennen uransa tärkeimpiä kisoja
- Suomi voi olla jättiyllätyksen edessä – Alisa Vainiosta hurja arvio ennen EM-kisoja
- Huumausainesotku ravisteli Superpesistä – seura teki välittömän päätöksen