Paljastus kulisseista: Johannes Kläbon pöydälle shokkitarjous
Pitkät neuvottelut on nyt saatu päätökseen. Johannes Kläbo on tehnyt urheilijasopimuksen Norjan hiihtoliiton kanssa.
Kläbo on ulkona Norjan maajoukkueesta. Urheilijasopimus mahdollistaa kuitenkin miehen osallistumisen maailmancupiin.
Sopimus tarkoittaa sitä, että Kläbo noudattaa liiton sopimusehtoja edustaessaan Norjaa. Hän ei siis esimerkiksi käytä kisa-asussaan omien sponsoreidensa logoja. Norjan hiihtopomo Espen Bjervig kertoi, että Kläbo halusi asiaan selvyyden nopeasti.
– Olemme iloisia, että tämä on nyt ratkaistu ja voimme keskittyä talveen, kommentoi Bjervig Norjan TV2:lle.
Kläbolla oli selvä näkemys aiheesta. Hän ihmetteli joitakin reaktioita.
– Ikävintä tässä neuvotteluprosessissa olivat väitteet ahneudesta ja siitä, että kyse oli vain rahasta. Lisäksi väitteet siitä, että puhuin lajiyhteisöä vastaan. Se ei ole totta. En tietenkään tehnyt tätä rahan vuoksi. En pitänyt prosessin aikana levitetyistä valheista, paalutti Kläbo.
Mukaan mahtui toki paljon draamaa. Kläbon asioita hoitava Haakon-isä kertoi Nettavisenille, että hiihtotähti sai yllättävän tarjouksen Ruotsista.
– Saimme puhelun Andersilta (Byström), joka on Ruotsin hiihtomaajoukkueen pomo. Hän sanoi toivovansa Johannesta mukaan Livignon leirille. Heillä oli lentolippu ja hotelli valmiina hänelle. (William) Poromaa oli valmis harjoittelemaan hänen kanssaan.
Ruotsin leiristä tehtiin selväksi, että ovi on avoinna Kläbolle, jos hän halua harjoitella heidän kanssaan.
LUE MYÖS:
- Eveliina Määttänen paljasti suunnitelman tulevaisuudestaan
- Santtu Heikkisen MM-kisaan tuli karu käänne – taustalla sitkeä vaiva
- Suomalaisille karvas pettymys – MM-kisat matkaavat Ruotsiin
- Ice Cage 8: Aikataulu, ottelijat, Live Stream, liput
- Iivo Niskanen sai päävalmentajalta yllättävän tuomion – kotona odottaa toinen homma
- Suomalaiselta murskaava alku – Otto Virtanen ei antanut armoa
- Vimpelin Veto jyräsi mestariksi – kauden lopusta tuli hurja näytös
- Sami Pajarin mestaruushaave elää – Sardiniassa tarvitaan lähes täydellinen suoritus
- Iivo Niskanen jättää kotikisat väliin – SM-kisoissa silti kova kattaus
- Nooralotta Neziriltä tiukka lupaus – ”Voi todellakin kehittyä”
- Iivo Niskanen jättää kotikisat väliin – SM-kisoissa silti kova kattaus
- Iivo Niskanen sai päävalmentajalta yllättävän tuomion – kotona odottaa toinen homma
- Riitta-Liisa Lassila: pysäyttävä päivitys!
- Suomalaisjuoksija paljasti rakkauselämästään – ”En malta odottaa”
- Wilma Heltelän kilpasiskolta ikävä päivitys – kuva sairaalapediltä
- Nooralotta Neziriltä tiukka lupaus – ”Voi todellakin kehittyä”
- Venäjän hiihtoliitto valmis rajuun ratkaisuun – Aleksandr Bolshunov vaarassa
- Eveliina Määttänen paljasti suunnitelman tulevaisuudestaan
- Suomalaisille karvas pettymys – MM-kisat matkaavat Ruotsiin
- Santtu Heikkisen MM-kisaan tuli karu käänne – taustalla sitkeä vaiva