Armoton arvio: Seppo Räty lyttäsi Suomen keihäsässän touhun IS:ssä

Suomalaiset keihäänheittäjät eivät esiintyneet edukseen Budapestin MM-kisojen karsinnassa. Ykkösnimi Oliver Helander selvitti toki tiensä finaaliin.
Lassi Etelätalo ja kovaa tekstiä ennen karsintaa laukonut Toni Kuusela jäivät karsintaan. Myös maailmanmestari Seppo Räty arvioi kolmikon menoa.
Räty antoi palaa Ilta-Sanomien haastattelussa. Hän kertoi kannustaneensa suomalaisia kovasti, mutta pettyneensä.
– Tiukasti pidin peukkuja poikien puolesta ja toivoin, että kaikki olisivat selvinneet finaaliin. Mutta valitettavasti karsinta on joskus myös henkisesti tiukka paikka, kuten itsekin muistelen, Räty sanoi Ilta-Sanomille.
Räty otti erityisesti esiin Kuuselan tekemisen. Arvioi oli armoton.
– Pojat kyllä yrittivät tiukasti, mutta heitot jäivät tällä kertaa tehottomiksi. Esimerkiksi Kuuselan 2–3 viimeistä askelta ennen heittoa eivät olleet nyt niin teräviä kuin on monesti totuttu näkemään. Ja silloin kun viimeiset askeleet kangertelevat, keppi ei usein lennä edes 80 metriä, heitti Räty IS:lle.
Räty ei ole heittänyt kirvestä kaivoon finaalin suhteen. Hän arvioi, että Helanderilta voi lähteä kunnon kiskaisu.
Iltalehden asiantuntija Arto Bryggare esitti oman arvionsa Iltalehdelle. Hän oli pettynyt Helanderiin.
– Helanderilta odotin hurjan paljon enemmän. Rähinä puuttui ja touhu oli pehmeää. Kuumuus ja paine näkyivät. Hänen tasonsa on jotain muuta kuin tuo. Paljon pitää tietysti parantaa, jos meinaa menestyä sunnuntain finaalissa, Bryggare sanoi Iltalehdelle.
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Rakkautta ilmassa: Suomalaishiihtäjät löysivät toisensa – ”Komea pari”
- Jasmi Joensuu ällistyi mieshiihtäjän kommentista – teki saman tien asioita selväksi
- Topi Raitanen katosi kuvasta – mies astui nyt esiin
- Antti Tuiskun hiihtotiimistä pamahti shokkiuutinen
- IL:ssä brutaali paljastus Suomen keihästähden henkilökohtaisesta elämästä – nyt uidaan syvissä vesissä
- Viimeisellä räjähti – Suomessa pamahti kunnon moukarikaari
- Nooralotta Nezirin tilasta huolestuttava päivitys – tätä emme olisi halunneet kuulla
- Lotta Harala esitteli uusia kisa-asujaan – pika-aiturin fanit olivat sulaa vahaa
- Pernilla Böckerman yllätti – löi hynttyyn yhteen hiihtoässän kanssa
- Suvi Minkkinen löysi jälleen onnen – ”Vihdoinkin”
- Suvi Minkkinen löysi jälleen onnen – ”Vihdoinkin”
- Pernilla Böckerman yllätti – löi hynttyyn yhteen hiihtoässän kanssa
- Hiihdon bilehile löysi rakkauden – hempeili toisen hiihtoässän kanssa
- Viimeisellä räjähti – Suomessa pamahti kunnon moukarikaari
- Yksi on poissa – Reetta Hurskeen tilanteesta valitettava tieto
- Lotta Harala esitteli uusia kisa-asujaan – pika-aiturin fanit olivat sulaa vahaa
- Suomalainen pika-aituri vaihtoi lajia hetken mielijohteesta – esitti heti mykistävää ylivoimaa
- Krista Pärmäkoskelle tuli äkkilähtö – lähti tämän miehen perään
- Antti Tuiskun hiihtotiimistä pamahti shokkiuutinen
- Huippu-ura ohi 20-vuotiaana – hiihdon superlahjakkuus päätyi shokkiratkaisuun