© Kuva: Juha Tamminen

Berliinissä iso suomalaispäivä – avaako Kristiina Mäkelä Suomen mitalitilin? Katso tästä perjantain aikataulu!

Voita 2 hengen matka Mestarien liigaan!

• Pääpalkinto: 2 hengen matka Mestarien liigan puolivälieriin
• Lisäpalkinto: viikoittain arvotaan 50€ lahjakortti Alkoon

Suomen kisat ovat menneet Berliinin EM-kisoissa rahtusen mollivoittoisesti. Urheilijoilta ei ole tullut suuria venymisiä paria pistesijaa lukuun ottamatta, ja mitalitili näyttää vielä pyöreää nollaa.

Perjantaina suomalaisista on tulessa peräti 12 urheilijaa. Kenties suurimmat katseet kiinnittyvät Kristiina Mäkelään, joka hyppää illan kolmiloikkafinaalissa. Mäkelä on itse puhunut jopa mitalin voittamisesta. Karsinnassa hän hyppäsi heti ensimmäisellään komeat 14.24, joka enteili hyvää finaalia ajatellen. Mitalin saamiseksi vaadittaneen 14 ja puolen metrin hyppy, jolla tulisi myös uusi Suomen ennätys.

Jenni Kangas taistelee kärkisijoista puolestaan keihäsfinaalissa. Kangas heitti karsinnassa kauden parhaansa ja uhkui itseluottamusta.

Aamupäivän kisoissa Maria Huntington jatkaa ennätysjahtiaan seitsenottelussa ja EM-tilastoissa kymmenentenä oleva Simo Lipsanen puolestaan karsii kolmiloikan finaaliin.

11.00 N moukari, karsintaryhmä A  Inga Linna
11.50 N pituus, 7-ottelu, Maria Huntington
12.15 M seiväs, karsinnat Tomas Weckste, Tommi Holttinen ja Urho Kujanpää
12.25 N 200 m, alkuerät
12.30 N moukari, karsintaryhmä B Krista Tervo 
13.00 N 1500 m, alkuerät Sara Kuivisto
13.25 N 3000 m esteet, alkuerät Janica Rauma
13.40 M kolmiloikka, karsinnat Simo Lipsanen
13.50 N keihäs, 7-ottelu A
14.05 M 4×400 m, alkuerät
14.40 N 4×400 m, alkuerät
15.05 N keihäs, 7-ottelu B

20.10 M 110 m aidat, välierät Elmo Lakka
20.20 N korkeus, finaali
20.35 M 800 m, välierät
20.55 N 200 m, välierät
21.10 N kolmiloikka, finaali, Kristiina Mäkelä
21.20 N 800 m, 7-ottelu, Huntington
21.25 N keihäs, finaali, Jenni Kangas
21.50 N 400 m aidat, finaali
22.05 M 400 m, finaali
22.20 N 800 m, finaali
22.35 M 110 m aidat, finaali
22.50 M 1500 m, finaali

Kisat televisioi Yle TV2.

Voita 2 hengen matka Mestarien liigaan!

• Pääpalkinto: 2 hengen matka Mestarien liigan puolivälieriin
• Lisäpalkinto: viikoittain arvotaan 50€ lahjakortti Alkoon