Annimari Kortteen huippuaika päivän valopilkkuja Ruotsi-ottelussa – Suomi hävisi selvin numeroin

© Kuva: Getty Images

Ruotsi vei yleisurheilun maaottelun voiton selvästi Suomesta. Ruotsi oli etevämpi miesten maaottelussa pistein 218–181 ja naisten pistein 217,5–192,5.

Suomalaisittain parasta suorittamista nähtiin vähemmän yllättäen 100 metrin aidoissa. Annimari Korte, Nooralotta Neziri ja Reetta Hurske aitoivat kisasta kolmoisvoiton huippuajoilla. Kilpailun voittanut Korte pysätti kellot aikaan 12,85. Neziri oli häntä seitsemän sadasosaa häntä hitaampi. Hurske aitoi matkan aikaan 13,09.

Miesten pituudessa Kristian Pulli rikkoi kahdeksan metrin rajan.

Alta näet kilpailupäivän kaikki tulokset:

Miehet,

Pisteet: Ruotsi 228 – Suomi 181.

200 m (2,2 m/s): 1) Henrik Larsson R 20,54, 2) Felix Svensson R 20,94, 3) Kasper Kadestål R 20,96, 4) Riku Illukka S 20,98, 5) Roope Saarinen S 21,05, 6) Eljas Aalto S 21,18.
1500 m: 1) Andreas Almgren R 3.41,20, 2) Suldan Hassan R 3.43,19, 3) Joonas Rinne S 3.45,16, 4) Emil Danielsson R 3.47,69, 5) Tuomo Salonen S 3.48,45, 6) Hannu Granberg S 3.57,40.
10000 m: 1) Abraha Adhanom R 29.21,37, 2) Mustafa Mohamed R 29.22,66, 3) Robel Fshia R 29.56,23, 4) Eero Saleva S 31.06,43, 5) Antti Ihamäki S 31.16,87, 6) Aki Nummela S 31.51,65.
3000 m ej: 1) Topi Raitanen S 8.46,97, 2) Leo Magnusson R 8.58,72, 3) Vidar Johansson R 9.00,91, 4) Emil Blomberg R 9.01,87, 5) Miika Tenhunen S 9.02,89, 6) Eemil Helander S 9.05,60 (kaatui).
400 m aj: 1) Oskari Mörö S 50,26, 2) Hampus Widlund R 51,51, 3) Tuomas Lehtonen S 51,85, 4) Janni Blomqvist S 52,61, 5) Isak Andersson R 52,84, 6) Johan Claeson R 53,23.
Korkeus: 1) Fabian Delryd R 216, 2) Oskar Lundqvist R 212, 3) Samuli Eriksson S 210, 4) Mika Hietaniemi S 210, 5) Arttu Mattila S 210, 6) Simon Wiklund R 210.
Pituus: 1) Kristian Pulli S 810 (3,6) – myös 805, 2) Thobias Montler R 799 (0,4), 3) Andreas Carlsson R 784 (2,5) – myös 779, 4) Michel Tornéus R 778 (1,7), 5) Roni Ollikainen S 771 (2,3) – myös 758, 6) Kalle Salminen S 767 (2,6) – myös 762.
Kiekko: 1) Daniel Ståhl R 69,42 (maaotteluennätys), 2) Simon Pettersson R 63,29, 3) Niklas Arrhenius R 61,05, 4) Ville Kivioja S 55,73, 5) Oskari Perälampi S 54,79, 6) Juha Lahdenranta S 53,04.
Keihäs: 1) Kim Amb R 85,89, 2) Lassi Etelätalo S 82,15, 3) Oliver Helander S 80,66, 4) Toni Kuusela S 79,38, 5) Jakob Samuelsson R 75,03, 6) Sebastian Törngren R 72,39.
4×400 m: 1) Ruotsi 3.09,66 (Felix Francois, Erik Martinsson, Anton Sigurdsson, Nick Ekelund-Arenander), 2) Suomi 3.11,65 (Eljas Aalto, Ville Aarnivala, Ville Lampinen, Erik Back).

Naiset,

Pisteet: Ruotsi 217½ – Suomi 192½.

200 m (1,4): 1) Irene Ekelund R 23,50, 2) Moa Hjelmer R 23,51, 3) Lisa Lilja R 23,68, 4) Lotta Kemppinen S 23,93, 5) Anniina Kortetmaa S 23,99, 6) Jeanine Nygård S 24,66.
800 m: 1) Yolanda Ngarambe R 2.02,98, 2) Sara Kuivisto S 2.03,27, 3) Hanna Hermansson R 2.03,85, 4) Lovisa Lindh R 2.06,97, 5) Nathalie Blomqvist S 2.07,95, 6) Viola Westling S 2.16,24.
5000 m: 1) Samrawit Mengsteab R 15.50,41, 2) Camilla Richardsson S 15.51,31, 3) Sara Christiansson R 15.52,46, 4) Moona Korkealaakso S 16.48,03, 5) Katarina Skräddar S 16.50,95, 6) Sanna Mustonen R 17.19,76.
100 m aj (0,1): 1) Annimari Korte S 12,85, 2) Nooralotta Neziri S 12,92, 3) Reetta Hurske S 13,09, 4) Emma Tuvesson R 13,61, 5) Malin Skogström R 13,93, 6) Josefin Sandelius R 14,34.
Seiväs: 1) Angelica Bengtsson R 461 maaotteluennätys), 2) Michaela Meijer R 446, 3) Wilma Murto S 424, 4) Laura Ollikainen S 424, 5) Linnea Jönsson R 408, 6) Saga Andersson S 384.
3-loikka: 1) Senni Salminen S 13,83 (1,7), 2) Emelie Nyman Wänseth R 13,53 (0,9), 3) Emma Pullola S 13,41 (0,3), 4) Rebecka Abrahamsson R 13,32 (1,2), 5) Kira Kytölä S 13,21 (0,8), 6) Fatima Koné R 12,95 (1,5).
Kuula: 1) Fanny Roos R 18,00, 2) Frida Åkerström R 17,06, 3) Senja Mäkitörmä S 16,17, 4) Sara Lennman R 15,76, 5) Eveliina Rouvali S 15,29, 6) Suvi Helin S 14,66.
Moukari: 1) Ida Storm R 65,62, 2) Krista Tervo S 65,12, 3) Tracey Andersson R 63,58, 4) Suvi Koskinen S 63,44, 5) Inga Linna S 63,36, 6) Grete Ahlberg R 62,66.
4×400 m: 1) Ruotsi 3.38,39 (Sandra Knezevic, Linnea Killander, Marie Kimumba, Moa Hjelmer), 2) Suomi 3.39,10 (Ida Ravaska, Amira Chokairy, Kristiina Halonen, Jeanine Nygård).

Lähde: Urheiluliiton tiedote