Robert Heleniukselle ansaittua tunnustusta – myös Kaisa Mäkäräinen palkittiin

© Kuva: Getty Images

Urheilutoimittajain Liitto on tehnyt Lajien parhaat urheilijat 2020 -valinnat.

Tiedotteessa kerrotaan, että koronapandemian takia lajin parasta urheilijaa ei valittu seuraavissa lajeissa: agility, kiipeily, rullakiekko, rullalautailu, taitouinti, uimahypyt ja vesipallo.

Valittujen joukossa olivat muun muassa uransa päättänyt ampumahiihtäjä Kaisa Mäkäräinen sekä nyrkkeilijä Robert Helenius.

Lajien parhaat urheilijat 2020

Aerobic: Fanny Samppa, Turun Urheiluliitto
Alamäkiluistelu: Mirko Lahti
Alppilajit: Samu Torsti, Vasa Skidklubb
Amerikkalainen jalkapallo: Tino Ndongo, Kuopion Steelers
Ampumahiihto: Kaisa Mäkäräinen, Kontiolahden Urheilijat
Ampumaurheilu: Marika Salmi, Orimattilan Seudun Urheiluampujat
Autourheilu: Valtteri Bottas
Beach volley: Riikka Lehtonen – Niina Ahtiainen
Biljardi: Heikki Niva, Espoon Biljardikerho
Curling: Milja Sullanmaa, Hyvinkää Curling
Darts: Marko Kantele, Samuli Blues (Vääksy)
E-urheilu: Arttu Mustila
Freestyle: Elias Syrjä, Freestyleseura Moebius (Pääkaupunkiseutu)
Frisbeegolf: Niklas Anttila, Vuorelan Veikot (Siilinjärvi)
Futsal: Jukka Kytölä, Kaos Mantova (Italia) / Kampuksen Dynamo (Jyväskylä)
Golf: Sami Välimäki, Nokia River Golf
Hiihtosuunnistus: Tuomas Kotro, Kymin Suunnistajat (Kotka)
Ilmailu: Hannu Nurmiranta, Karhulan Ilmailukerho
Jalkapallo: Lukas Hradecký, Bayer 04 Leverkusen (Saksa)
Jousiammunta: ​Antti Tekoniemi, Tampereen Jousiampujat
Judo: Martti Puumalainen, Meido-Kan (Helsinki)
Jääkiekko: Miro Heiskanen, Dallas Stars (USA)
Jääpallo: Tuomas Määttä, Edsbyns IF (Ruotsi) / SKA Neftjanik (Venäjä)
Karate: Titta Keinänen, Euran Karateseura
Keilailu: Tuula Tamminen, aCat (Hyvinkää)
Koripallo: Lauri Markkanen, Chicago Bulls (USA)
Käsipallo: Nico Rönnberg, Cocks (Riihimäki) / US Ivry (Ranska)
Lentopallo: Kaisa Alanko, Nantes (Ranska)
Lumilautailu: Rene Rinnekangas
Maahockey: Tommi Rantala, HC Kilppari (Turku)
Maastohiihto: Iivo Niskanen, Puijon Hiihtoseura (Kuopio)
Melonta: Jeremy Hakala, Kangasalan Melojat
Miekkailu: Niko Vuorinen, Helsingin Miekkailijat
Moottorikelkkailu: Aki Pihlaja, Lapin Moottorikelkkailijat
Moottoripyöräily: Lasse Kurvinen, Heinolan Moottorikerho
Moottoriveneily: Alexander Lindholm, Porvoon Moottorivenekerho
Mäkihyppy: Antti Aalto, Kiteen Urheilijat
Nykyaikainen 5-ottelu: Laura Salminen, Helsingin Nykyaikaiset 5-ottelijat
Nyrkkeily: Robert Helenius
Paini: Elias Kuosmanen, Helsingin Haka
Painonnosto: Eero Retulainen, Turun Atleettiklubi
Pesäpallo: Emma Körkkö, Kirittäret (Jyväskylä)
Pikaluistelu: Samuli Suomalainen, Helsingin Luistinkiitäjät
Potkunyrkkeily: Jenna Puurunen, Järvenpään Kehäkarhut
Purjehdus: Oskari Muhonen, Espoon Pursiseura
Pyöräily: Jaakko Hänninen, AG2R La Mondiale (Ranska) / TWD-Länken (Lahti)
Pyöräsuunnistus: Andre Haga, OK Botnia (Kokkola/Kruunupyy)
Pöytätennis: Benedek Oláh, Seinäjoen Sisu ja Jura Morez (Ranska)
Ratsastus: Henri Ruoste, Turun Seudun Ratsastajat
Raviurheilu: Santtu Raitala
Ringette: Anne Pohjola, Lapinlahden Luistin -89
Rugby: Kalle Välimäki, Sumner Rugby Club (Uusi-Seelanti)
Salibandy: Sami Johansson, Classic (Tampere)
Soutu: EevaKarppinen, Nesteen Soutajat (Turku)
Squash: Emilia Soini, Espoo Squash Rackets Club
Sulkapallo: Nella Nyqvist, Helsingfors Badminton Club
Suunnistus: Olli Ojanaho, Helsingin Suunnistajat
Taekwondo: Johanna Nukari, Espoo Hwarang Team
Taitoluistelu: Emmi Peltonen, Etelä-Vantaan Taitoluistelijat
Tanssiurheilu: Gleb Bannikov ja Ada Varstala, Tanssiklubi Master (Helsinki)
Tennis: Emil Ruusuvuori, HVS-Tennis (Helsinki)
Thainyrkkeily: Surachai Sosom, Combat Academy of Finland (Helsinki)
Tikkaurheilu: Jasmin Suomalainen, Ilmajoen Tikkakerho
Triathlon: Henrik Goesch, Turun Urheiluliitto
Uinti: Ida Hulkko, TaTU Tampere
Vapaaottelu: Makwan Amirkhani
Voimanosto: Leena Vatanen, Kiuruveden Urheilijat
Voimistelu: Joonas Kukkonen, Espoon Telinetaiturit
Yhdistetty hiihto: Ilkka Herola, Puijon Hiihtoseura (Kuopio)
Yleisurheilu: Annimari Korte, Helsingfors IFK

Lähde: Urheilutoimittajain liiton verkkosivut